Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons Cookie beleid

Accepteer cookies

Vissterfte buitendijkse wateren in Kekerdom

Woensdag, 12 augustus 2020

Als gevolg van de aanhoudende hitte zijn op diverse plaatsen in het land vissen in de problemen gekomen, met soms vissterfte als triest resultaat. Een zuurstoftekort of het droogvallen van waterpartijen zijn hier de belangrijkste oorzaken van.

Door een gebrek aan regenwater kwamen in het oosten en zuiden van ons land veel kleinere, ondiepe wateren (bijna) droog te staan en bleven de vissen achter in zuurstofarme poeltjes die steeds verder opdrogen. Op andere plekken trad zomersterfte op. Hierbij daalt het zuurstofgehalte in het water (vaak met een veen- of modderbodem) plotsklaps snel doordat de watertemperatuur stijgt en de oplosbaarheid van zuurstof afneemt. Bovendien verslechtert de situatie vaak doordat bij de afbraak van bodemmateriaal door bacteriƫn veel zuurstof aan het water wordt onttrokken.

Bij onze viswateren en andere wateren in Kekerdom is dit ook het geval.
Deze wateren vallen onder het beheer van Staatsbosbeheer.
De gedachtegang bij Staatsbosbeheer is nog steeds dat men de natuur zoveel mogelijk zijn gang moet laten gaan, dus zo weinig mogelijk ingrijpen. Deze massale vissterfte beschouwen zij als een natuurlijk proces, en zullen ook niet ingrijpen.

Wij als visverening hebben gekeken naar de mogelijkheden om de viskadavers op te ruimen en andere nog levende vissen te redden.
Echter is het water niet toegankelijk ivm de dikke laag modder waar je in wegzakt (gevaarlijk voor de vrijwillgers), hierdoor en de afmetingen van het water is het onmogelijk om alle vissen te vangen. Het overzetten van vissen in ander water kan ook gevaarlijk zijn. Wat als de vissen een ziekte hebben? Dan krijg je ook vissterfte in water waar de vissen nu nog gezond zijn. Rekening houdend met bovenstaande hebben we helaas moeten besluiten dat niets doen de beste optie is.

We zijn op de hoogte van de vissterfte, wij willen vragen dit dus niet meer te melden bij ons, de hengelsportfederatie of het waterschap.